Z novely zákona č.406/2000 vyplývá povinnost zajistit průkaz: pro budovy užívané orgánem veřejné moci, jejichž energetická vztažná plocha je větší než:
Energetickou plochu zjednodušeně zjistíte vynásobením zastavěné plochy počtem pater:
Definice z novely zákony č. 406/2000 Zákon 318/2012 Sb
§ 2 odst. 1 písmena r:
Celkovou energeticky vztažnou plochou je vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími povrchy konstrukcí obálky budovy.
Cena je závislá na typu a velikosti objektu a také na dostupnosti podkladů, které jsou k dispozici.
Dotazy k tzv. „štítkování budov“ a pořizování PENB
Tato povinnost platí jen u budovy užívané orgánem veřejné moci. Pokud bude dům předmětem prodeje, je nutno uvádět hodnoty z PENB již v inzertních materiálech.
Průkaz se umisťuje na plochu vnější stěny budovy bezprostředně vedle veřejného vchodu do budovy nebo plochu svislé stěny ve vstupním prostoru uvnitř budovy navazující na tento vchod.
V tomto zákoně se rozumí orgánem veřejné moci také subjekty zřízené tímto orgánem (§ 7 odst. 1 písm. b). Podle uvedeného paragrafu se jedná o budovy užívané orgánem veřejné moci (od 1. července 2013 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 500 m2 a od 1. července 2015 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 m2). To znamená například sídlo obecního úřadu. Pokud úřad sídlí v budově jiného vlastníka, zajistí PENB vlastník této budovy. Zároveň upozorňujeme, že orgán veřejné moci, jako každý vlastník, je povinen zajistit PENB při: a) prodeji budovy nebo ucelené části (např. odprodej bytů do soukromého vlastnictví), b) pronájmu budovy (např. domy s obecními byty), c) výstavbě nové budovy, d) větších změn dokončených budov (nad 25% objemu).
Ano, podle § 7a odst. 1 písm. b) zákona č. 406/2000 Sb. máte tuto povinnost. Výjimka z této povinnosti, uvedená v odst. 5 téhož paragrafu, se na kulturní památky nevztahuje. Pro kulturní památky platí výjimka, která je uvedená v § 7 odst. 5 písm. b). Tato výjimka se však vztahuje na výstavbu nových a na změny dokončených budov.
Cena je závislá na typu a velikosti objektu a také na dostupnosti podkladů, které jsou k dispozici. Ceník pro stávající budovy naleznete zde: Ceník energetických průkazů budovy
PENB platí podle zákona 10 let, pokud nebudete provádět větší změnu dokončené budovy (nad 25%).
Zpracovatel PENB musí mít k dispozici věrohodné informace. Pokud mu je zadavatel neposkytne, měl by si je osobně ověřit. To však znamená náklady navíc, které je nutno promítnout do ceny zpracování PENB.
Pokud není k dispozici projekt s technickými zprávami, které obsahují skladby konstrukcí obvodové obálky budovy, je nutno stav budovy ověřit na místě měřením a případnými sondami do těchto konstrukcí. Další údaje nutné k výpočtu jsou informace o stavu technických zařízení budovy- vytápění, větrání, osvětlení, chlazení, rekuperace… Zjištění a dokladování těchto údajů si vyžádá dodatečné náklady, které se promítnou do ceny zpracování PENB.
Průkazy energetické náročnosti budov se vyhotovují podle vyhlášky č. 148/2007 Sb., která nabyla účinnosti 1.července 2007. Pokud byl energetický audit vypracován před tímto datem, musí být nyní vyhotoven PENB. Pro jeho výpočet lze použít některé údaje obsažené v auditu (§ 7 vyhl. 148/2007 Sb.).
Průkaz potřebují OVM také pro budovy, které sice vlastní, ale pronajímají je dalším subjektům. (tento pronájem je uvažován jako forma užívání). Příkladem je sportovní hala v pronájmu akciové společnosti, restaurace či autoservis ve vlastnictví obce.
(Zdroj: Státní energetická inspekce, prosinec 2013)
Máte-li jakoukoli otázku o Průkazu Energetické Náročnosti Budovy.
Neváhejte se bezplatně zeptat.
Zodpovídání otázek je zdarma
S osobními údaji je zacházeno dle znění Zákona o ochraně osobních údajů č. 101/2000.
Poskytnuté údaje nebudou předány třetím stranám.